Can Kurtaran Eğitimi Sürüyor «  Gaziantep İtfaiyeciler Derneği
Mobile Close
Can Kurtaran Eğitimi Sürüyor

ANASAYFA » HABERLER » Can Kurtaran Eğitimi Sürüyor

« Geri

Can Kurtaran Eğitimi Sürüyor  Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen “Can Kurtaran” ekiplerinin ikinci dönem temel eğitim kursu başladı.

 

   Yaz aylarında meydana gelen boğulma vakalarının önüne geçmek amacıyla çalışma başlatan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı 16 kişiden oluşan “Can Kurtaran” ekibi, ikinci dönem eğitimlerini sürdürüyor.

İlk dönemi başarılı bir şekilde bitiren itfaiye personelleri brövelerini alarak görevlerine başladı. Gaziantep Üniversitesi tarafından çalışmaya destek vermek amacıyla GAÜN Sporumda ikinci dönem 16 kişiden oluşan itfaiye ekibine yüzme temel eğitimi dersi GAÜN Yüzme Eğitim Sorumlusu Mustafa Âdem Demirezer tarafından veriliyor. Eğitimlerin sonunda itfaiyecilere cankurtaran kursu açılarak belgeleri verilecek. Bu çalışmanın Türkiye’de ilk olduğunu ve ikinci döneme girdiğini söyleyen Demirezer, özellikle yaz aylarında kentte meydana gelen boğulma olaylarının da en az seviyeye düşürülebileceğini belirtti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun’un önemli katkı ve desteğiyle bu projenin tekrar hayata geçirildiğini ifade eden Demirezer, “Yüzme eğitimlerimiz programı kapsamında itfaiyecilere 2 grup halinde teorik olarak veriliyor. Bu eğitim itfaiyecilerimizin boğulma vakalarına karşı aldığı önemli bir eğitimdir. İkinci döneme girmesiyle itfaiye personelleri artık daha güçlü bir şekilde hareket edecek. Türkiye’de bir ilk olan bu proje sayesinde kentte meydana gelen boğulma olayları da en az seviyeye indirilecek. Ülkemiz için başarılı bir eğitim programı olup şehrimiz için gurur vericidir” ifadesini kullandı.

 

Demirezer, bu eğitimlerin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun ve Rektör Yardımcı Prof. Dr. Ali Gür’ün destekleriyle sürekli geliştirilerek devam edeceğini kaydetti.