İtfaiye Ormanı Açıldı «  Gaziantep İtfaiyeciler Derneği
Mobile Close
İtfaiye Ormanı Açıldı

ANASAYFA » HABERLER » İtfaiye Ormanı Açıldı

« Geri

İtfaiye Ormanı AçıldıGaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından oluşturulan “İtfaiye Hatıra Ormanı”nın açılışı törenle yapıldı.

Gaziantep Orman İşletme Müdürlüğü’nün tahsis ettiği 50 dönümlük alana itfaiye personellerince 10  bin fidan dikildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Burç Ormanları’ndaki açılışta, baharın geldiğini, toprağın canlandığını, yeşil ve suyun insanın dünyaya pozitif bakışını değiştirdiğini söyledi.

Gelecek nesillere çok daha iyi ve yeşil bir Gaziantep bırakmayı amaçladıklarını belirten Şahin, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, “Ve bir orman yapıyoruz. İtfaiye'de çalışan genç kardeşlerim emeğiyle, yüreğiyle, sevgisiyle güzel bir ormanı bugün dikecek, yarın inşallah çocuklarımız bu güzel ormandan bizden sonra çok daha güzel istifade edecekler” dedi.

İtfaiye teşkilatının çok önemli olduğuna dikkati çeken Şahin, toplumun can ve mal güvenliğini sağlayan teşkilatın yeniden yapılandırıldığını dile getirdi.

İtfaiye teşkilatında yapılan çalışmaları anlatan Şahin, “Suyu, toprağı ve havayı çok iyi kullanmamız lazım. Bizim en kıymetli hazinelerimiz. İnsanın rahat bir şekilde nefes alabilmesi, sağlıklı yaşayabilmesi, koruyarak kullanması için sağlıklı bir çevre şart” diye konuştu.

TEMA Vakfı ile kısa süre önce bir protokol imzalandığın hatırlatan Şahin, ayrıca Orman Bölge Müdürlüğü ile de yapılan ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

FATMA ŞAHİN, ÇOCUKLARLA ŞARKI SÖYLEDİ

Her çocuk için birer fidan dikildiğini ifade eden Şahin, onlara ağaç ve orman sevgisinin baştan öğrenilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çocukların kampanyada önemli bir yer tuttuğuna işaret eden Şahin, öğretmenlere bu noktada çok iş düştüğünü kaydetti.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mehmet Sabuncu da müdürlük olarak Gaziantep’te ağaçlandırılabilecek alanların tespitinin yapıldığını aktardı.

Dünyada ormanlar üzerinde büyük bir baskı olduğunu ve ormanların kan kaybına devam ettiğine vurgu yapan Sabuncu, “Türkiye dünya ülkeleriyle kıyaslandığında ormanlık alanlarını artıran ender ülkelerden birisi. Gaziantep ilimizde biz işletme müdürlüğü olarak geçen yıl 2 milyon 200 bin adet fidan diktik. Bu yılki programımızda da yine bin 500 hektar erozyon kontrol çalışması ve 500 hektarda ağaçlandırma çalışması yapmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından il genelinde orman konulu, resim, komposizyon ve şiir yarışmasında birinci olan öğrencilere protokol ödüllerini takdim etti.

 

Ardından Başkan Şahin ve beraberindekiler, çocuklarla ağaç dikerek, sulamasını yaptı. Törende çocuklarla yakından ilgilenen Şahin, onlarla “hayat bayram olsa” şarkısını söyledi.